Niedobór tlenu, inaczej hipoksja oraz niedokrwienie należą do przyczyn chorób układu nerwowego.
Z coraz większym powodzeniem we wspomaganiu leczenia schorzeń neurologicznych jest stosowana hiperbaryczna terapia tlenowa. Mózg człowieka waży niewiele, bo zaledwie ok. 1,5 kg, ale zapotrzebowanie na tlen ma wielkie – aż do 25% zużywanego przez organizm. Dlatego zwiększona dawka tego bezcennego leku odgrywa znaczną rolę przy leczeniu wielu schorzeń:
- regeneruje komórki nerwowe
- redukuje stany zapalne
- zmniejsza obrzęk mózgu
- poprawia mikrokrążenie
- redukuje hipoksję
- pobudza do życia “uśpione” neurony
W wielu przypadkach do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi na skutek nagłego zatrzymania dopływu krwi. Powodem tego są m.in. zatkane naczynia krwionośne.
Dr. Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Awiwie na podstawie wielu przeprowadzonych badań potwierdził skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w przywróceniu funkcji tkanki mózgu. Dr Efrati wykazał, że uśpione neurony można ożywić, zregenerować nawet trzy lata po uszkodzeniu.
Regeneracja neuronów to dodatkowe zapotrzebowanie na tlen. Zwiększenie tlenu poprzez terapię hiperbaryczną zapewnia energię, która jest konieczna do odbudowy połączeń między neuronami.
Naukowcy pod przewodnictwem doktora Shai Efrati przeprowadzili badania na 74 pacjentach, którzy doznali udaru mózgu. Wykorzystano dwie metody obrazowania – tomografię komputerową, która identyfikowała martwiczą tkankę i tomografię emisyjną pojedynczych fotonów (SPECT). Pacjentów podzielono na dwie grupy. W pierwszej od początku prowadzono HBOT, w drugiej dopiero po dwóch miesiącach nieleczenia. Pacjenci z grupy HBOT byli poddani 40 dwugodzinnym sesjom w komorze hiperbarycznej. Terapie były wykonywane pięć razy w tygodniu. Po zakończeniu badań, okazało się, że nastąpił znaczny wzrost aktywności neuronów, dochodziło do ustąpienia paraliżu, odnotowano wzrost czucia i postępy w mowie.
Jak mówi chińskie przysłowie: “Zdrowie ucieka rzeką, a wraca po kropelce”.